yükselen iş alanları yaratmak
Keşfedilmemiş Kazanç Kapıları

Yeni ve Kazançlı Bir İş Alanı Yaratmanın Püf Noktaları

Yükselen bir iş alanı bulmak ya da rağbet görecek bu alanı sıfırdan yaratmak pek çok girişimcinin zihninde hayli vakit ayırdığı bir konudur. Bir anda hızlıca fırlayacak bir fikir bulmak kolay değil ancak imkansız da değil. Bu konuda başarılı sonuçlar elde etmiş kişiler yaratıcılığın ve inovasyonun önemini sıkça vurgularlar. Elbette algılarınızın son derece seçici ve açık olması da önemli. Peki bu algılar nasıl açılır? Nelere odaklanmalıyız? Bu yazı, bu konuda size ilham verebilecek bilgiler barındırıyor.

Çevrenizden Faydalanın

Çevrenizde hiç ummadığınız kişiler zihninizdeki kör noktaların açılmasına sebep olabilirler. Kayda değer bir hikayesi olsun ya da olmasın, zengin ya da fakir, cahil ya da kültürlü hiç ayırt etmeyin ve  herkesten bir şeyler kapmaya çalışın. Ne kadar çok kişiyle görüşür, sosyal ağınızı ne denli kalabalık tutarsanız alacağınız ilhamın hacmi de o denli artacaktır.

Yaşamı Kolaylaştıran Fikirlere Öncelik Verin

Piyasada en çok müşteri yakalayan ürünler müşterinin yaşamını kolaylaştıran ürünlerdir. Tarih boyunca devam eden bu süreç,  var olan ürünleri innovasyon adı altında daha kullanışlı hale getirme çabasını da doğurdu. İnsanların hayatlarını kolaylaştırırsanız mutlaka kapınızı çalarlar.

Trendleri Takip Edin

İsterseniz sosyal medya ile, isterseniz sokağın nabzı ile…

Hem üreticilerin hem de müşterilerin nelere eğilim gösterdiğini net şekilde zamanında görebilmek için trendleri takip etmek şart. İnternetten bilgi edinmek sokağın nabzını tutmaktan çok daha kolay. Tek tıkla devasa bilgilere ulaşabiliyorsunuz. Size güncel konularda bilgiler aktaran sayfaları asla ihmal etmeyin. Biz ya da bizim gibi konulara ağırlık veren sayfaları mutlaka takip edin.

Hadi Canım, Olur mu Öyle Şey..! Demeyin

Çok tutmuş fikirlerin çoğu, henüz cenin aşamasındayken insanları güldürür. Kıymet görmez, dalga geçilir ve çoğu zaman mantıklı bulunmaz. Fikir tuttuktan sonra ise etrafı sersem edici şekilde ‘Tüh ya! Fırsatı kaçırdık.’ dedirtir.

Yıllar önce biri size  ‘Ben bir web sitesi kuracağım. Bu sitede insanlar hesap açabilecekler, kendilerince bir şeylerin tanımını yapacaklar ve ben de bu işten çok para kazanacağım. Bana sponsor olur musun?’ deseydi pek oralı olmaz hatta içten içe gülerdiniz değil mi?

Evet, birçokları gibi güler, o kişiyi ciddiye almazdınız ama o sayfa bugün Ekşi Sözlüktür ve sayfasının sahibi olabilmek için şu an dünyaları verirdiniz herhalde!

İşte bu yüzden, başlangıçta saçma sapan bulduğunuz fikirleri asla yabana atmayın ‘Hadi canım, olur mu öyle şey!’ demeden önce birkaç kez daha düşünün. O fikir bir gün bambaşka bir hal alabilir.

Yaşamda Var Olan Sıkıntılardan Faydalanın

Yaşamdaki problem ve sıkıntılara yaratıcı çözümler getirebilmek sadece size çok kazandırmakla kalmaz. İnsanlık adına bir çığır açmanıza bile yarayabilir. Bunu yapabilmenin en iyi yolu, etrafımızda olan zorlukları incelemektir. Bir ev kadını, bir inşaat işçisi, bir üniversite öğrencisi…vs. ne gibi zorluklar yaşamaktalar. Detaylıca inceleyin. Onların sıkıntıları, sizi yükselen bir trend yaratmaya teşvik edebilir.

Futurizmden Faydalanın

Yani Gelecek Bilimi. Dünyada ki Futurist düşünürleri takip edin. Gelecekteki yaşamın nasıl olacağına dair öngörüleri var. İnsanlar nasıl yaşayacak, nasıl yerlerde oturacaklar, ne tür araçlarla nerelere gidecekler, sosyal yaşamları nasıl olacak, ne tür hastalıklar oluşacak…vs. gibi onlarca bilgi edinebilirsiniz. Bu bilgiler geleceğin talep görecek ürünlerini şimdiden keşfetmenizi ve erken davranarak onu üreten kişi olmanızı sağlayabilir.

Standard