Sosyal Sorumluluk Projeleri

Şimdi Alma Seneye de Ödeme!

Daha az tüketmenin, maddi manevi daha dengeli bir yaşam yarattığını anlatan bir yazı bu. Şaşırtıcı bir başlık değil mi? Duyar duymaz, hafif bir yavaşlama ile kendinizi bir iki saniyeliğine iyi hissedebiliyorsunuz. Peki bu 1-2 saniyelik hazzı bir ömre nasıl yayabiliriz?

Sanki mecburi istikametimizmiş gibi tüketmeye öylesine odaklanmışız ki, ‘Şimdi almazsak seneye de ödememiz gerekmeyeceği’ çıkarımını yapamaz hale gelmişiz.

Yavaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin kulaklarını çınlatarak izahata başlayalım…

Dernek, 2011’de Seferihisar’da kuruldu. Lansmanlarından biri olan ‘Şimdi Al, Seneye de Ödeme’ sloganıyla hayli dikkat çekti. Derneğin temel hedefi; İnsanların yaşam kalitesini arttırmak ve bu amaca katkı sağlayacağı düşünülen ‘Yavaş Hareketi’ kapsamında faaliyetler düzenlemek.

Peki, tüketim çılgınlığına bağlı olmayan bu gerçek hazzı yaşamanın yollarını aşılamaya çalışan bu faaliyet ne denli başarılı olabilir? Bizim cevabımız şu; Bir fikri ne denli kucaklayacak olursak o fikir o denli başarılı olacaktır. Kim için başarı? Öncelikle kendimiz için elbette..!

Biz, yaşam koçluğu yapan pek çok şeyi çok severiz. Secret’ları, İçindeki Devi Uyandır’ları…vs. Hepsi ‘Farkındalık’ aşılayan donelerin irili ufaklı birer örneğidir ve sevme sebebimiz de beynimizdeki kör noktaları açan ‘Şeyler’ veriyor olmalarıdır.

Aşağıdaki şu sözler nasıl sizce?

Evinde aynısından 5 tane daha olan ayakkabı 149TL

ilk 1 hafta koşup sonra balkona kaldıracağın koşu bandı 819TL

Yılda sadece 32 fotoğraf çekeceğin profesyonel makine 2500TL

Bu spotlar ‘Yavaş Hareketi’ne ait. Barındırdığı matematik, aslında hepimizin derinliklerinde mevcut ama tüketim çılgınlığına kendimizi öylesine kaptırmışız ki, bu basit çıkarımları zihnimizdeki kör noktalardan oluşan koca bir kara delik içerisine hapsetmişiz.

Bu kör noktaları aydınlatmak, satın almak için kurulmuş bir saat gibi yaşamayı bırakmak ve sırtınızdaki yükü hafifletip gerçek hazzı yaşamaya bir adım atmak isterseniz takip edebileceğiniz hoş bir harekettir Yavaş Yaşa Hareketi

Standard