seo uzmanı olmak için ne yapmalıyım
SEO Haberleri

SEO Uzmanı Olmak için Yapılması Gerekenler Nedir?

SEO Uzmanı olmak için yapılması gerekenler nelerdir seo uzmanı nasıl olunur anlattık. SEO Uzmanlığı eğitimi hakkında öneriler. SEO uzmanı olmak istiyorum seo uzmanı olmak için ne yapmalıyım diyenlere tavsiyeler.

Öncelikle olabildiğince kısa şekilde SEO Uzmanlı nedir bunu tanımlayalım, SEO Uzmanı ne iş yapar aktaralım. Bunun ardından da SEO Uzmanı olmak için ne yapmalı, nasıl seo uzmanı olunur, SEO uzmanlığı eğitimi ve sertifikası veren yerler nerelerdir, uzmanlığı tescilleyen belge nereden alınır, seo uzmanı ne kadar kazanır bunları aktaralım.

SEO Uzmanı Olmak için Önce Doğru Tanımlama Yapalım

Seo Uzmanı ne iş yapar bu konuda iki tanımım olacak. İlki siber alemin fiziki dünyaya bir benzetmesi olacak, ikincisi ise bu uzmanlığın derecelerini belirleyen faktörlerle beraber gerçek bir tanım olacak.

Çok az bir maliyetle, ülkenin en şahane alışveriş merkezinde en kazançlı dükkanı kapmak, uzun yıllar kira ödemeden bu dükkanı kullanıyor olmak SEO Uzmanlığı tanımının fiziki hayat benzetmesidir.

Seo Uzmanı ne iş yapar sorusunun teknik tanımı ise şudur; Web sitelerini, arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirerek bu web siteleriyle ulaşmak istenen hedef kitleye en uygun sırada merhaba diyebilmektir. Bu tanımı genellikle ilk sırada yer almak şeklinde yanlış tanımlayan pek çok SEO’cu vardır ama ilk sıra değil en uygun sırada yer almak işin kilit kısmıdır. Hedef kitlenin özel durumuna göre ilk sırada yer alıyor olmak bazen fayda değil zarar getirebilir!

SEO Uzmanı Olmak için Nedenler

SEO Uzmanlığı çağımızın en önemli mesleklerinden biridir. Zira internet dünyasının veri akışını yaratan ve tek bir tıkla bu dünyayı etkileyebilen grubun önemli bir mensubudur.

Her bir SEO Uzmanının Google ve diğer arama motorlarıyla resmi bir bağı olmasa da aslında arama motorların birer çalışanı gibidirler. Şimdilik gereksiz görünen bu detaya neden değinmiş olduğumu SEO Uzmanlığı konusunda aşağıdaki can alıcı teklifimle karşılaştığınızda anlayacaksınız.

SEO Uzmanı Ne Kadar Kazanır?

Seo Uzmanı ne kadar maaş alır kaç para kazanır sorunuzun cevapları her bir SEO Uzmanının izlediği yola göre değişir. Kimi SEO Uzmanları SEO firmalarında full time çalışarak maaş usulü gelir elde eder. Bu rakam 3.000-10.000 arasında değişmektedir. Bir kısmı bu hizmeti freelance verir. Çalışacağı projenin sarf ettireceği efora ve hizmeti alan kişi ya da kuruma sağlayacağı katkıya göre kendisi bir fiyat belirler. Diğer bazı SEO Uzmanları ise (ki bunlar bu işin asıl kurdudur!) sadece kendi web sitelerine efor harcar SEO uzmanlığından değil e-ticaretle para kazanırlar. Bu tür SEO uzmanlarının geliri aylık minimum 10Bin TL’den başlar 100Bin TL’lere kadar uzanır. Daha fazlasını kazananlar da mevcuttur. Bu kategorideki SEO Uzmanları sırlarını kolay kolay paylaşmaz, öğrenci yetiştirmezler!

SEO Uzmanı Olmak için Ne Yapmalı?

SEO Uzmanı nasıl olunur olmak için ne yapmalıyız?

Diğer tüm mesleklerde olduğu gibi SEO Uzmanlığında da uzmanlık derecesini belirleyen belli başlı kriterler bulunur. Bir doktor düşünün ki,

 • Kendi branşında sadece okulda öğretilenlerle yetinmemiş, ekstra araştırmalar yapmış,
 • insan anatomisini çözümlemek için her geçen gün kendine yeni bir şeyler katmış,
 • Alternatif tıbbı göz ardı etmeyip bu alandan da çözüm getirici bilgileri tedavi metotlarına eklemiş,
 • işini sadece mekanik şekilde yapmayıp hastalarının ruhuna hitap etmeyi bilmiş,
 • Denemekten korkmayıp sıra dışı uygulamalarla mesleğine yeni boyutlar kazandırmış,
 • Tüm bunlar neticesinde kendisine başvuran hastalarda büyük oranda iyileşme sağlamış.

Diğer bir tarafta, aynı branşta aynı diplomaya sahip ama yukarıdaki maddelerin hiçbirini önemsememiş ve mesleğini öylesine icra etmiş bir doktor düşünün. ikisi de doktordur ama bu iki doktor arasındaki fark, onların diploma harici uzmanlık derecelerini belirleyen farktır.

Yani, doktor var doktorcuk var, SEO Uzmanı var uzmancık var!

SEO Uzmanı Olmak için Uygun Kriterler

Peki, tam teşekküllü SEO Uzmanı nasıl olunur, iyi bir SEO uzmanı olmak için hangi uygun kriterler gerekir?

 1. Google ve diğer tüm arama motorlarının kalite kriterlerini bilmek, bu kriterlere uygun işler çıkarmak. / W3C’yi de bu kısma dahil edelim.
 2. Arama motorlarının resmi olarak bilgisini sunmadığı, arka planda gizli kalmış diyebileceğimiz diğer kriterleri ampirik yollardan çözümlemek.
 3. Var olan eski oluşumların adaptasyonu için ve yeni oluşumlar için doğru bir plan belirlemek.
 4. Hedef kitlenin özelliklerini iyi tespit etmek ve bu yönde detaylı analizler yaparak en faydalı yol haritasını belirlemek.
 5. Kullanıcılar için koşulsuz tatmin yaratmak.
 6. SEO’nun altın formüllerinin kıymetini bilmek.

Bu 6 adımı detaylandırılacak olsak bir kitap dolusu şey yazılması gerektiğini de belirtelim. Bu adımlara, sınırlı ana başlıklar demek doğru olacaktır.

SEO Uzmanı Olmak için Nereden Belge Alınır?

SEO uzmanı olmak için SEO uzmanlığı eğitimi veren yerler nerelerdir, uzmanlığı tescilleyen belge sertifika nereden alınır bunları da aktaralım.

Bu denli önemli bir mesleğin halen daha YÖK bünyesinde lisans/ön lisans eğitimine açılmamış olması tuhaf olduğu kadar normal de sayılır. Çünkü bu bölümler açılmış olsa, eğitmen olarak kimleri belirlemesi gerektiği bilgisine YÖK henüz sahip değil. SEO bilimini yeterli şekilde kapsamayan diğer dallar için YÖK’te eğitmenler bulunuyor olabilir ama SEO gibi oldukça geniş bir konunun bütünlüğünü sağlamak açısından bakacak olursak, YÖK kadrosunun bu konuda yeterli bilgi ve donanıma sahip olduğunu düşünmüyorum.

SEO Uzmanlığı eğitimi konusundaki bu eksikliği giderme konusunda teklifim şu; Google arka planda izlediği, tesadüfi değil/düzenli olarak başarılı bulduğu sayfa yöneticilerine ‘Evet, Sen bir SEO Uzmanısın!’ diyerek bu belgeleri takdim edebilir. Hatta etmelidir. Aksi halde bunun için yanıp tutuşan ilgililer, SEO Uzmanlığını tescil edecek bir belge alamayıp, özel akademilerden sadece ‘Katılım Sertifikası’ ile yetinmek durumunda kalacak!

Google’dan buna ne? demeyelim. Çünkü Google’ın itibarını, maddi kazancını koruması ve artırması için öncelikli hedefi internet kullanıcısını tatmin etmektir. SEO uzmanlığı faaliyetleri ne denli gelişecek olursa Google da amacına o denli ulaşacaktır. Bu faaliyetleri de ancak iyi bir SEO Uzmanı yapabilir.

Bu illa olsun, aman Google bunu bir an evvel yapsın gibi bir derdim yok!

Gerçek şu ki oldukça iyi bir SEO Uzmanının belge ya da diploma ile kendi durumunun tescillenmesini beklemediğini, buna ihtiyaç duymayacağını belirtmek isterim. Mesele para ise o zaten ev ofisinde pijamaları üzerindeyken sadece kendi adına çalışarak oldukça iyi miktarlarda para kazanmanın yolunu bilir. Mesele şöhret ise bunu da kendi adına kolaylıkla yapabilir. Mesele bu bilim dalını geliştirmekse… işte bu detayı Google dert etmelidir! Çünkü SEO Uzmanı öncelikle bu branşı değil, kendini geliştirmeyi hedefler. Çünkü pastadan büyük dilimi kapmak için bunun şart olduğunu bilir. Sırlarını paylaşmaz! En azından kısmi paylaşımlarda bulunur.

Bugüne kadar zaten ampirik yolla var olan SEO Uzmanlarının kendi bireysel işlerine odaklanmalarından, edindikleri sır niteliğindeki kilit bilgileri kendilerine saklamalarından daha doğal ne olabilir? Formüller dizisini tam anlamıyla bulmuş bir simyacı olsanız, bu formülleri her yönüyle paylaşır mıydınız? Evet paylaşırdım diyeceklere şunu da soracağım öyleyse SEO Uzmanlığının sahip olduğu gücün gerçekten farkında mısınız?

Özel akademilerde verilen eğitimlerin ya da yarın öbür gün SEO Uzmanlığına dair YÖK’te açılacak bölüm derslerinin, sınırlı bilgi aktarımı ile gerçekleşeceği öngörümü şimdiden belirtmiş olayım.

SEO Uzmanı olmak için yapılması gerekenler listesinin son maddesi acımasız ya da bencil bulunabilir ama bana göre son madde altın formülleri kendine saklamaktır! Bu nedenle SEO Uzmanı olmak isteyenlere bunun için can atan arkadaşlara önerim SEO Uzmanı nasıl olunur araştırmasıyla daha fazla vakit kaybetmeyin, işin içerisine girin, bir site kurun ve SEO Uzmanlığı eğitimini ampirik yollarla tamamlayın.

Not: Her an her gün bir sürü yeni teferruatın eklendiği ve öğrenmenin hiç bitmediği bu branşta kendimize uzman demek yerine “Kalfa” Master/2 ya da SEOtudent demeyi daha doğru buluyorum. Uzman olduğunu iddia eden herkese koşulsuz inanmamanızı tavsiye ediyorum.

Saygılar
SEO Kalfası / SEOtudent / SEO Master/2
Ayşegül D.

Standard