kriz nasıl yönetilir
Kriz Yönetimi

5 Adımda Kriz Nasıl Yönetilir?

Kriz nasıl yönetilir-Kriz yönetimi ve krizden nasıl çıkılır sorusuna cevaplar derledik. Karşı karşıya kalabileceğiniz tüm krizleri yönetebilmek için izleyebileceğiniz yöntemleri bu yazımızda aktardık. Ekonomik kriz, savaşlar, bireysel krizler ve hayatınızda çıkmaza sürüklendiğiniz çeşitli durumlarda hangi adımları atmalısınız? Yazımızda beş adet kolay uygulanabilir adım bulunmakta.

1.Bilgi Kaynaklarını Kullanmak

Kriz yaklaşırken yapmanız gereken ilk şey bilgi kaynaklarını kullanmaktır. Eskiden internetin olmadığı dönemlerde hemen her konuda hızlı bir şekilde bilgi sahibi olmak çok zordu ancak günümüzde bilgi kaynaklarına erişmek ve hızlı bir şekilde bilgi edinmek çok daha kolay. Yapmanız gereken şey, hayatınızın geriye kalan döneminde karşı karşıya kalmanız muhtemel krizler hakkında yumurta kapıya dayanmadan bilgi edinmektir. Bu sayede söz konusu krizlere dair daha önceki yaşanılmış deneyimlerden ve çözüm önerilerinden faydalanabilirsiniz. Bu, aynı zamanda ilgili krizler ile alanında uzman kişilerin önerdiği teknikleri öğrenmenizi sağlayacaktır ki bu teknikler sayesinde olası krizleri en iyi bir şekilde atlatabilmeniz mümkün olacaktır.

2.Kriz Psikolojisine Sahip Olmak

Bir gün korkularınız ile yüzleşmeniz gerekebilir. Bu gerçekten de zor bir durum olarak görünüyor olabilir ancak bu aslında beyninizde komplike hale getirdiğiniz kadar zor bir durum değildir. Herhangi bir kriz durumunun, dışarıdan bakıldığında atlatılması çok zorlu bir durum gibi görünmesinin temel nedeni bilgisizlik ve yaşanmamışlıktan kaynaklanmaktadır. Bu nedenden dolayı, bahsettiğimiz kriz nasıl bir kriz olursa olsun, bu krizden sağ salim ya da hiç zarar görmeden çıkabilmeniz için kullanabileceğiniz en etkili silahın “bilgi” olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Bilgi, sadece sizin değil aynı zamanda krizle mücadele etmek isteyen ailenizin, sevdiklerinizin ve çevrenizdeki tüm insanların da kullanması gereken bir silahtır.

3.Bildiklerinizi Uygulamaya Dökmek

Doğru bilgi kaynaklarını kullanarak edindiğiniz bilgiler, beyninizin bir köşesinde duracaktır. Bu bilgiler, sizler veya çevrenizdekiler için hayati bir önem taşır. Çünkü hangi kriz ile ne zaman karşı karşıya kalacağınız hiç belli değildir. Yolda yürürken bir an bir krizin içerisine dahil olabileceğiniz gibi evinizde rahatça otururken de dahil olabilirsiniz. Ancak söz konusu kriz durumları ile ilgili önceden öğrendiğiniz bilgiler sayesinde kendinize olan özgüveniniz yüksek olacaktır. Bu aşamada yapmanız gereken tek şey ise bildiklerinizi uygulamaya dökmektir.

4.Kriz Sürecine Dair Planlama Yapmak

Kriz sürecinin ne kadar süreceğine, sürdüğü süre boyunca sizi nasıl etkileyeceğine dair planlama yapmalısınız. Bu planlama sayesinde, söz konusu kriz süresinin ortalamasını baz alarak yeni teoriler üretebilir ve bu teoriler doğrultusunda çözümler üreterek, daha uzun süre kriz ile mücadele edebilirsiniz. Eğer ki dahil olduğunuz kriz sürecinde plan yapacak kadar bir zaman yoksa, bu durumda doğrudan çözüm odaklı hareket etmelisiniz.

5.Krizin Ön Görülen Bitiş Süresine Odaklanmak

Krizin bitiş sürecini tahmin ederek, elinizdeki kaynakları doğru kullanmalısınız. Bu süreci nasıl değerlendireceğiniz aslında nasıl bir kriz türünün içerisinde olduğunuza göre değişkenlik gösterir. Örneğin bir sel felaketinin normale dönmesi için ön görülen süreyi belirlerken hava tahmin raporlarından faydalanabilirsiniz. Bu sayede krizin bitiş sürecini de dikkate alarak çözüm yöntemlerini uygulayabilirsiniz. Kriz bitinceye kadar kendinizi tam anlamıyla korumuş olursunuz.

Sonuç olarak nerede nasıl ve ne şekilde, hangi tür bir kriz ile karşı karşıya kalabileceğinizi bilebilmeniz mümkün değildir. Ancak yaşadığınız hayat koşullarını dikkate alarak, gelecekte herhangi bir zamanda, karşı karşıya kalabileceğiniz krizleri tahmin edebilmeniz mümkündür.

***

Kriz yönetimi konusunda şu sıra yayınlanan geniş kapsamlı kaynaklardan biraz söz edelim. Son olarak yazar Kıvanç Galip Över’in Krize Son isimli kitabı yayınlandı. Basılı bir yayın değil. E-kitap formunda. Yazar bunun daha faydalı olacağını düşünmüş. Kriz anında basılı bir kitap elinizin altında olmaz ama cep telefonunuz mutlaka elinizde olacaktır demiş ve bu nedenle gsm den de rahatlıkla okunabilen e-kitap formunu seçmiş. Krize Son isimli bu kitabı incelemek isteyenler kitaba www.krizeson.com adresinden ulaşabilir, kendinize ve/veya sevdiklerinize hayati bir iyilik yapabilirsiniz.

Standard