Google SEO Uzmanlığı
Genel, SEO Haberleri

Google SEO Uzmanlığı Sertifika Programı Açıldı

Google SEO Uzmanlığı Sertifika Programı açıldı. Seo Uzmanlığını tescillemek isteyenler Google’a başvurarak sertifika programına katılabilirler.

Google Sertifika Programları genellikle Dijital Atölye tarafından veriliyor. Dijital Pazarlama konusunda bir sertifika programı yaptılar yapıyorlar. Ya SEO? Başlıkta gördüğünüz şey şimdilik bir hayalin dışavurumu olan cümlelerdi. Henüz gerçekle bağdaşmıyor ama inanın çok az kaldı. Çünkü Google bu işe artık bir el atmalı ve atacak da. Google’a bu konuda ciddi bir önerimiz var.

Google SEO Uzmanlığı Sertifika Programı Google’ın boynunun borcu. Hem kendisine hem de gerçek bir SEO Uzmanı arayışında olan firmalara büyük katkı sağlayacak bir atılım bu.

Google SEO Uzmanlığı Sertifika Programı Neden Açmalı?

Çünkü her şeyden önce kendisi bunun yararını görecek. Nasıl mı? internette vakit geçiren kullanıcı karşısına çıkan şeylerden ne denli keyif alır, tatmin olursa nette yapacağı sörf o denli uzayacak. Böylece kullanıcı Google reklamlarına daha çok maruz kalacak. Bu da Google’a yol su elektrik olarak geri dönecek. Kullanıcının nette yapacağı sörften keyif alıp tatmin olmasını ancak gerçek SEO Uzmanları sağlayabilir. Bu nedenle Google, SEO Uzmanlığı sıfatını artık başıboş bırakmamalı ve bu sıfata hak kazanacak kişilerin uzmanlığını tez zamanda tescillemeli. Peki nasıl?

Google SEO Uzmanlığı Sertifika Programı Nasıl Olmalı?

Google’a işini öğretecek değilim ama hatırlatmak istediğim bir şey var. Google’dan Garry illyes böyle bir eğitimi asla vermeyeceklerini söylüyor. Ben de diyorum ki eğitim vermek zorunda değilsiniz ama başka yollar bulabiliriz. Her bir uzman adayı bir sayfasını Google’a sunabilir ve bu sitelerin başarı derecesi ölçülebilir. Google arka planda izlediği sayfaların yöneticilerine Şu kişi …… sitesinden ….. SEO Puanı almıştır gibi bir belge verebilir. Bu fikrimi ilk kez, SEO Uzmanı olmak için yapılması gerekenler başlıklı yazımda dillendirmiştim. Detaylarını Google’a mail atmayı düşünmüyor değilim. Çünkü bu iş gerçekten çok uzadı.

Yine aynı yazımda “Oldukça iyi bir SEO Uzmanının belge ya da diploma ile kendi durumunun tescillenmesini beklemediğini, buna ihtiyaç duymayacağını belirtmek isterim.” demiştim. Şimdi bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diyenler olabilir. Fikrim değişmedi. Sadece bu işin YÖK’e kalmasını hiç faydalı bulmuyorum.

Özel akademilerde verilen eğitimlerin ya da SEO Uzmanlığına dair YÖK’te açılacak bölüm derslerinin, sınırlı bilgi aktarımı ile gerçekleşeceği öngörümü hala savunuyorum. Çünkü YÖK doğru eğitmenleri seçecek mi bilemiyoruz! Seçmiş olacaksa bile o eğitmenlerin altın formülleri öğrencileriyle paylaşacağından kim emin olabilir? Nesiller boyu eksik bilgilerle ilerleyen bir branşımız mı olsun SEO? Bir de SEO Uzmanıyım diye ortalıkta dolaşan ama yaptığı işlere bakılırsa pek de başarı sağlayamamış bir kalabalık var. Bu kirlilik ancak Google el atarsa düzeletecek!

Israrla savunuyorum… Google’ın yapacağı imlemelerle gerçek uzmanlar tescillenmeli.

SEO Kalfası
Ayşegül D.

Standard