Girişimcilerin ilgisini çekecek filmler
Girişimci Kafası, İlham Veren Biyografiler

Girişimci Bir Ruha Sahipseniz Bu Filmleri Mutlaka İzlemelisiniz

Girişimci Ruhlar için girişimcilik filmleri. İş dünyasına dair mucitlik ve stratejik hamleler barındıran filmlerle motivasyonunuzu artıracak eşsiz filmler. İş yaşamında kariyer ve başarı konulu filmler seviyorsanız bu listeye mutlaka göz atmalısınız.

Filmler, başarılı pek çok Girişimci’ye ilham olmuştur. Bir fikre hayat vermek, bu girişimin nasıl ilerleyeceğini görmek gibi şeylerden eşsiz heyecan duyan biriyseniz bu filmleri mutlaka izlemelisiniz.

The Founder

Başrolünü Michael Keaton oynuyor. Mc Donald’s markasının en başından bugüne nasıl ilerlediğini izlemek, izlerken de girişimcilik adına çok önemli şeyler öğrenmek istiyorsanız bu filmi asla kaçırmayın! Kazanmanın konseptini anlatan bu film için 3 kelime: Muhteşem bir film!

Para Avcısı

Orjinal adı; The Wolf of Wall Street. Leonardo Di Caprio oynuyor. Ünlü borsacı Jordan Belfort’un gerçek yaşam öyküsü anlatılıyor. Jordan’ın çok genç yaşta nasıl bir milyardere dönüştüğünü ve yaşadığı hayatın sıra dışılığını tüm detaylarıyla izleyeceksiniz. Dehşet bir yaşam öyküsü, dehşet bir film.

Silikon Vadisi Korsanları

Orjinal adı; Pirates of Silicon Valley olan film, Steve Jobs’ın ve Bill Gates’in üniversite yıllarında yollarının kesiştiği dönemi aktarıyor. Şirketlerinin kuruluş dönemi ve yaşadıkları tecrübeleri anlatan harika bir film.

Ofis Çılgınlığı

Orjinal adı; Office Space olan filmde, iş ve işyerine duyulan motivasyon eksikliğinin çalışanları nerelere sürükleyebileceği anlatılmış. Bu film, personeliniz için motivasyon sistemini oluştururken fikir edinmenize yardımcı olabilir.

Göklerin Hakimi

Orjinal adı The Aviator olan bu film, dünyanın en varlıklı insanlarından biri olan Howard Huges üzerine biyografik bir çalışma. Howard Huges aileden varlıklı biri ancak servetine servet katan yetenekleri de yok değil. Leonardo Di Caprio’nun canlandırdığı Howard Huges, karşılaştığı sorunlara sıra dışı çözümler getirmekten çekinmeyen, gözü kara bir adam. Üstelik obsesif kompulsif bozukluk gibi çok ciddi psikolojik bir rahatsızlığı bulunuyor ama buna rağmen iş yaşamındaki hiçbir mücadeleden kaçmıyor.

Sigara İçtiğiniz İçin Teşekkürler

Orjinal adı; Thank You for Smoking. Film, Tütün Araştırmaları Akademisi’nin yaptığı araştırma sonuçlarını halka aktarmakla görevli olan Nick Nayler’ın hikayesini anlatıyor. Nayler, işin arka planında sigaranın prestijini korumakla yükümlü ve sigara karşıtları ile sıkı bir mücadele halinde. Ancak gün geliyor işi uğruna hayati bir tehlike atlatıyor ve hizmet ettiği kurum onu sırtından bıçaklıyor. O da yönünü değiştirerek, sigaranın prestijini berbat edip intikamını alıyor ve var olan yeteneklerini başka dallarda kullanmaya devam edeceği Stratejik İlişkiler şirketini kuruyor. İş yaşamında sadakat, savunduğun şeylere inanmamak… gibi duyguları yoğun şekilde hissedebileceğiniz bu film sadece girişimciler için değil. İş yaşamında var olan herkesin izlerken kendinden birşeyler bulabileceği bir film bu.

Zeka Pırıltısı

Orjinal adı Flash of Genius olan bu film, bir otomobil cam sileceğinin üretim girişimini konu alıyor. Robert, kendi çabaları ile silecek prototipi geliştiriyor. Seri üretim için Ford firması tarafından kabul ediliyor. Sonrasında ise Ford onu arkasından vuruyor. Robert, tüm hukuk kitaplarını neredeyse ezberliyor ve mahkemeye cıkarak kendini savunuyor. Girişimcilerin çok ders alacakları bir film.

Borsa: Para Asla Uyumaz

Orjinal adı, Wall Street: Money Never Sleeps olan bu film, borsa girişimcileri için ideal bir film. Küresel krizlerin ve piyasa tıkanıklıklarının ardındaki insan faktörünü daha iyi anlamanızı sağlayacak türden. Hikaye, Wall Street’te genç bir simsar olan Jacob (Shia Labeouf) ile finansal piyasalar uzmanı Gordon Gekko (Michael Douglas) üzerinden anlatılıyor. Öngörülen finansal çöküş içerisinde yaşananlar hayli ilgi çekici.

Startup(nokta)com

2001 yapımı ve belgesel türünde çekilmiş bu film bir internet girişiminin geçirdiği evreleri konu alıyor.

Revolotion OS

2001 yapımı ve belgesel türünde çekilmiş bu film, açık kaynak yazılımın kurucu babası Richard Stallman’ın Özgür Yazılım Vakfı ve GNU hareketini başlatmasından itibaren Linux işletim sisteminin temellerinin nasıl atıldığını anlatıyor. Yazılım, kod vs bilmeniz gerekmiyor. Anlatmak istedikleri şeyleri kafa karıştırmadan aktarabilmişler. Pek çok bilgisayar terimine yabancı olan kişiler bile keyifle izleyebilir. Önemli olan film içerisindeki ‘Girişimci Çaba’yı görebilmek.

Purpose

Bu da yine internet girişimciliğini konu edinmiş filmlerden. 2002 yapımı bu film bir yazılım fikri olan kafadarların girişim macerasını anlatıyor.

Kazanma Sanatı

Money Ball orjinal adıyla yayınlanmış filmde Brad Pitt oynuyor. Beyzbol (Baseball) takımının başındaki isim olan Billy Beane (Brad Pitt), kötü durumda olan bu takımı kısıtlı bir bütçe ile zengin kulüplere meydan okuyan bir hale getiriyor. Beyzbol sporunun kurallarını baştan aşağıya sarsıyor.  Yöntemleri kabul görmeyip deli olarak adlandırılıyor olsa bile planından vazgeçmiyor. Kararlılığın ve azmin meyvesi ise kimsenin beklemediği türden oluyor.

Genç Çıraklar

Orjinal adı The Internship olan bu filmde, pazarlama elemanı olan iki arkadaşın işsiz kalmasıyla hikaye başlıyor. Dijital bilgileri hiç de yeterli değilken, delice bir cesaretle Google staj programına başvururlar ve amaçları; belli bir aşamadan sonra Google’da iş sahibi olmaktır. İçerisine girdikleri çevre 10 dakikada App yazabilen gençlerden oluşmaktadır ve o dünyaya ait olmadıklarını kamufle etme çabasıyla debelenip dururlar. Filmde, IQ kadar EQ’nun da ne denli önemli olduğu, iş hayatında bilgisayar-teknoloji bilgisi kadar hayat tecrübesinin de büyük önem taşıdığı anlatılmaya çalışılmıştır. Her girişimciye uygun bir film olmayabilir ama özellikle; Günümüz teknoloji çağına ayak uydurmakta zorlananlar için hayli ilgi çekici bir film olabilir.

 

Umudunu Kaybetme

Orjinal adı; The Pursuit of Happyness. Will Smit’in oynadığı bu filmi izlemiş olabilirsiniz ama yine de yazalım. Dibe vurmuş bir adamın maddi kaybının yanı sıra küçük oğlunu da memnun etmek için nasıl insan üstü bir çaba verdiğinin dramatik hikayesi anlatılıyor. Mutlu sona sahip bu filmde umudunu yitirmemenin ne denli önemli olduğunu göreceksiniz.

Dünyanın En Pahalı Filmi

Orjinal adı; The Greatest Movie Ever Sold. Sinema endüstrisinin dağıtım, tanıtım ve örgütlenme şeklini sorgulayan bu film aslında Hollywood’a dair şeyleri mercek altına alınıyor ama girişimci kişiler için de ilham olabilecek detaylar bulunuyor filmde

Steve Jobs 

Teknoloji devi Apple’ın kurucusu olan ve yirminci yüzyılın dahi isimlerinden biri olan Steve Jobs’ın yaşam öyküsünü hangi girişimci merak etmez ki..! Steve Jobs’un bilge ve bir o kadar da hırslı yönünü vurgulayan film Jobs’ın özel hayatına da el atıyor.

Standard