türkiyedeki freelance iş siteleri
E-Ticaret, İnternetten Para Kazanmak

En İyi Freelance İş Siteleri Türkiye

En iyi freelance iş siteleri Türkiye de hangi markalardır diye arayıştaysanız bu yazımız tam da bunu anlatıyor. Avantajları ve dezavantajları ile hepsini anlattık.

Türkiye’deki En İyi Freelancer İş Siteleri

Bionluk gibi siteler yani freelancer siteleri iş dünyasında büyük bir açığı kapatıyor. Birkaç tıkla freelance iş yapmak ve yaptırmak oldukça büyük rahatlık. Freelancer çalışmak istiyorum diyen de freelance hizmet satın almak istiyorum diyen de bu platformlarda ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Yani bu sitelerde kolaylıkla freelance iş ilanları yayınlayabilir ya da bu ilanlara göz gezdirerek hizmet satın alabilirsiniz. İşte bu yazımızda ülkemiz Türkiye de ki en iyi freelance siteleri sıraladık.

En İyi Freelance İş Siteleri Türkiye 1

Dooix

Bionluk tarzı siteler olarak bilinen freelance sitelerde şu an Türkiye de en güncel haliyle 1 numarada Dooix bulunuyor. Çünkü freelance iş ilanı yayınlama ve yayınlanmış işlerin takibi konusunda hassas bir yönetim olunca sunulan işlerin kalitesi de hayli artıyor. Hizmet sayısını ve kullanıcı çeşitliliğini yüksek tutmak için her iş ilanını sitelerinde tutmuyorlar. Eğer sunulan hizmette haklı nedenlerle müşteri memnuniyeti sağlanmamış olduğunu görürlerse gözünüzün yaşına bakmadan satıcı hesabınızı durduruyorlar. Hal böyle olunca da hizmet sunanların kalitesi artmış, müşteri memnuniyeti de hat safhaya çıkmış oluyor. Ama freelancerlar bu açıdan endişeye düşmesin çünkü gerçekten haklı nedenler oluşmamışsa bünyesindeki freelancerları koruyan bir yapıya sahipler. Ayrıca freelancerlardan kestikleri hizmet bedeli/komisyon açısından da diğer sitelere nazaran daha uygunlar.

DOOiX Komisyon oranı: %17

Üyelik açmak için ya da iş ilanı yayınlamak için hiçbir ücret talep edilmiyor. Sadece yapıp teslim ettiğiniz işin bedeli üzerinden %17 komisyon kesiliyor. Hepsi bu. Freelancerlara sundukları kullanıcı dostu geniş olanaklar, net-sade ve anlaşılır kuralları, makul mantıklı kesinti oranı ile DOOiX’i hayli takdir ettik.

En İyi Freelance İş Siteleri Türkiye 2

Bionluk

Bionluk %20 komisyon kesiyor. Türkiyede freelance siteleri denince akla ilk gelen isim Bionluk olsa da komisyon oranının yüksek olması ve başkaca nedenlerle de tahtını Dooix’e kaptırdığını söylemek gerekiyor. Bionluk tarzı siteler değerlendirilirken özellikle de freelancerlar açısından komisyon oranı büyük önem taşıyor.

Bionluk komisyon oranı: %20

Ayrıca 19,90TL üyelik bedeli alıyorlar.

En İyi Freelance İş Siteleri Türkiye 3

Armut

Armut freelancer sitesi olarak Türkiye de bu piyasaya ilk giren marka. Fakat çıkış yaptıkları ilk dönemde yetersiz sayıdaki freelance hizmet nedeniyle ya aradığınız işi bulamıyordunuz ya da bulmuş olsanız da teklif istediğinizde cevap alamıyordunuz. Sanıyoruz ki satıcı niteliğindeki kullanıcıları olaya yeteri kadar adapte olamamıştı. Sonra uzun süre sessiz sedasız var olmaya devam ettiler. Son 1,5 yıldır ulusal kanallarda reklamlar yayınlayarak hareketlenmeye başladılar. Ama gelin görün ki ilk izlenim kolay kolay unutulmuyor. Bu nedenle de alıcı niteliğindeki kullanıcı sayıları satıcı olan freelancerları memnun etmiyor. Ayrıca komisyon olayı da bu sitedeki sorunlardan bir diğeri.

Armut Komisyon oranı: %0,25 ile %40 arasında değişiyor. Şu şekilde de bir ifade koymuşlar sitelerine; “Yüksek tutarlı hizmetlerde komisyon yüzdesi düşer, düşük tutarlı hizmetlerde komisyon yüzdesi yükselir.”
(Yok artık! Yani açıkça deniyor ki; Önceliğimiz, freelancer üzerinizden kazanacağımız paradır. Yaptığın işin fiyatı düşükse yüzde 40’lara varan oranla paranın nerdeyse yarısını alırız. Fiyatın yüksekse zaten sorun yok, az komisyonla da çok para kazanırız.) Aslına bakarsanız sırf bu nedenle bile Armut’u bu listeden tamamen silebiliriz ama şimdilik dursun bakalım! En azından eleştirileri belki dikkate alırlar da freelance çalışanları bu denli ezmemeyi düşünmeye başlayabilirler.

En İyi Freelance İş Siteleri Türkiye 4

Uzman Kirala

Uzman Kirala freelancer sitesindeki en dezavantajlı durum bazı iş ilanlarının sadece üyelere gösteriliyor olması. Bu denli bir hata nasıl yapılır anlam veremiyoruz. Siteye alıcı olarak henüz üye olmaya ikna olmamış ama o gizli hizmetleri görse hemen üye olup satın alım yapabilecek yüzlerce müşteriyi kazanmadan kaybetmektir bu. En İyi Freelance Siteleri Türkiye listesinde bu nedenle sıralama kaybediyor.

En İyi Freelance İş Siteleri Türkiye 5

ProjeKurdu

ProjeKurdu sitesine standart üye olmak ücretsiz fakat standart üyelikle yapabilecekleriniz biraz sınırlı! Üyelik paketi de freelancerlar için aylık 25TL masraf yaratıyor. Üyelik yapmazsanız profil başına beceri yayınlama hakkınız 10, üyelik satın alırsanız 20 Beceri Yayınlama hakkınız var. Kontör satın alma seçeneği sunulmuş. Mesela ücretsiz standart üyelikte kontör satın almadan iş ilanlarına teklif gönderemiyorsunuz. Böyle gereksiz teferruatlı işleri hiç sevmiyoruz. Karışık bir yapısı var Proje Kurdu’nun. Ayrıca satın alım yapacak müşteriler için de bazı dezavantajlı durumlar söz konusu. Örneğin; “Her aşamada Proje Kurdu belirlenen hizmet bedelini alır. İade durumunda bu tutar ödeme tutarından kesilerek hesabınıza iade edilir.” İfadesini kullanmışlar sitelerinde. Kişi teslim edilen işten memnun kalmasa da cebinden para çıkıyor yani. Müşteriler için hiç ideal bir durum değil. Hal böyle olunca müşteri kaçar, müşteri kaçınca da freelancerlar iş satacak müşteri bulamaz.

Türkiyedeki En İyi Freelance Sitesi Hangisi?

Türkiye de ki en iyi freelancer sitesi şu an için DOOiX arkadaşlar. Hem freelancerlara sunduğu geniş olanaklar, net-sade ve anlaşılır kuralları, makul mantıklı kesinti oranı ve en önemlisi de düzenli ve uzun süreli reklam planlaması ile bolca müşteri toplayacak olması, freelancerlara uzun vadede en çok kazandıracak site gibi görünüyor.

Standard