E-Ticaret

Paralel Evrende Ticaret

İnternet dünyasında yapılan ticareti bu şekilde adlandırmak hiç de yanlış değil. Çünkü internet gerçekten de tam bir paralel evren gibi. Sokakları, durakları, işletme sahipleri, müşterileri, eğlence yerleri, kütüphaneleri ve daha binlerce şeyi olan paralel bir yaşam alanı internet. Peki bu paralel evrende iyi satışlar yakalayan bir işletmeci olmak için ne yapmak gerekiyor? Bu yazı bunu anlatıyor.

Google Sizi Sevmeli

Google’ın sizi sevmesi demek; Her gün onun arama çubuğuna gelip, bir şeyler aratan kişilere cevap vermesine yardımcı olmanız demektir. İnsanlar arama çubuğuna bir şeyler yazarlar ve bu arama sonucunda Google onlara yüzbinlerce sayfa gösterir. Kimi zaman ise arama çubuğuna öyle şeyler yazılmış olur ki, Google sonuç olarak ancak 20-30 sayfa sunabilir. İşte Google tarafından az sayıda sunulabilen bu konuda içerik oluşturup Google’ın sunacağı içerik sayısını arttırmasına yardımcı olursanız Google sizi çok sever ve sayfanıza binlerce potansiyel müşteri göndermeye başlar. Tabi burada bir diğer önemli nokta; Satışını yapmak üzere seçeceğiniz ürünün aynen az önceki örnekte olduğu gibi kişiler tarafından aranıyor ama Google tarafından az sonuç sunulabiliyor ürün olmasıdır. Eşsiz bir ürün satmalısınız demek istemiyoruz. Sattığınız ürünü rekabeti düşük şekilde Google’a göstermelisiniz demek istiyoruz. Özetle; E-Ticarette ürününüzü oluştururken onu hangi kelimeler ya da kelime öbekleriyle piyasaya sunacağınız çok önemli..!

Devlerle Rekabete Girmeyin 

Paralel evrende ticaretini yapacağınız ürün ya da ürünler hayli isim yapmış diğer pek çok marka tarafından satışa sunuluyorsa ve sizin sermayeniz onlarınkiyle boy ölçüşebilecek kadar büyük değilse asla rekabete girmeyin. Pes edin demiyoruz. Benzer ürünü satmaya devam edebilirsiniz ama onlarla aynı lansman üzerinden ilerleyecek olursanız hayli geride kalacağınızı şimdiden bilin. Bakın burada da yine bir üst maddede söylediğimiz konunun önemi ortaya çıkıyor. Yani; ürününüzü oluştururken onu hangi kelimeler ya da kelime öbekleriyle piyasaya sunacağınızın önemi.

Örneğin; E-Ticarette parfüm satmak niyetindesiniz. Potansiyel müşterilerinize nasıl ulaşacaksınız? Arama motoruna ‘Parfüm Satın Al’ yazmış kişilere ilk sıralarda görünerek onlara ulaşacaksınız değil mi? Evet, yazın bakalım ne çıkacak karşınıza. En üst sıralarda göreceğiniz sonuçlar; Trendyol, Boyner, Muzi, Morhipo… gibi sağlam markalar olacak ve inanın bu sıralama uzun yıllar böyle devam edecek.

Bu durumla rekabet etmek için boşuna vakit harcamayın. Paralel evrende milyonlarca nüfus var ve ‘Parfüm Satın Al’ yerine arama motoruna bu cümleyi benzer türevde yazan koca bir yığın var. Siz onlara çalışın. O benzer cümlelerin neler olabileceğini bulun.

Kullanıcı Dostu Olun

Sayfanıza gelmiş ve ürünlerinizi inceleyen birilerinin olması başlı başına bir nimet..! Bu nimeti daha iyi değerlendirmek için akıllarında oluşabilecek tüm belirsizlikleri yok etmelisiniz. Ürün bilgileri (Malzeme kalitesi, ebat, ölçüler…vs.), ödeme bilgileri, teslim bilgileri gibi akıllarda soru işareti bırakacak hiçbir eksik yanınız olmamalı. Henüz sayfanızdan ayrılmamışken her türlü bilgiyi eksiksizce almış olduğunu bilen kişi müşteriniz olmaya çok daha yakın olan kişidir.

Hakkınızda Yazılacak Bir Şikayet Yazısına Fırsat Vermeyin

Küçük bir E-Ticaret sayfası olduğunuzu farz ederek söylüyoruz; Biri sayfanızdan bir şey satın almaya yaklaşmışsa son hamleyi yapmadan önce arama motoruna sayfa adınızı yazacaktır ve hakkınızda bir şikayet olup olmadığını kontrol edecektir. Tek bir şikayet görmesi bile onu bu satın alımdan vazgeçirecektir, bilginize.

Müşteri memnuniyetine sonuna kadar önem vermeli ve size bir şikayetle gelen müşterinin tüm sorunlarını çözmelisiniz. Bu yaklaşımınız gelecekte müşterileriniz olabilecek kişiler için dikkate değer bir referans olacaktır. Telafi yoluna gitme hikayelerinizi belki de hiç öğrenemeyecek olsalar bile, hakkınızda hiç şikayet bulamamış olmaları da onlar için hayli yeterli olacaktır.

Standard