daha çok para kazanmak için deneyler
Para ile İlgili Ufuk Açan Şeyler

Daha Çok Kazanmak İçin Deneyler

İş ve para dünyasında bugüne değin yapılmış ya da bundan sonra yapılacak olan hamlelerin çoğu ‘Aman efendim, bizim de üretime bir katkımız olsun’ niyetiyle yapılmaz. Herkesin amacı; Kazanmak ve daha çok kazanmaktır. Kimi para kazanmaya odaklanmıştır, kimi prestij, kimi ise güç. Ama sonuç hep kazanmaktır. Peki daha çok kazanmak için hayatınızda deneyselliğe yer veriyor musunuz?

Red Crackle CEO’su ve kurucu ortağı Neera Mehta şuna yakın bir şey söylemiş;

‘Girişimciliği bir laboratuvar görüyorum. İş fikirlerimi ise bu deneyde kullanılan malzemeler olarak değerlendiriyorum. İşler yolunda gittiği sürece bu malzemelerimi kullanma özgürlüğüne sahibim’

Bizce bu cümleler dizisi iş ve para dünyasında deneyselliğin önemini vurgulayan örneklerden biri. Girişimcilik bir laboratuvar alanıdır gerçekten. İş fikirleri ya da yenilikçi  yöntemleriniz ise bu laboratuvarda kullanacağınız malzemelerinizdir. Deneyler yolunda gitmeye başladığında ise bu daha çok kazanmaya başlayacağınızın işaretidir.

Peki bu mantık yanlış değilse, kazanç yolunda ilerlerken neden deneyselliğe yeteri kadar yer verilmiyor? Çünkü buna teşebbüs etmek insanda endişe yaratıyor. ‘Eski köye yeni adet getirme’ gibi bir deyişin yaygın şekilde yer ettiği bir kültürde deneysellik tu kaka olarak görülüyor. Oysaki azcık cesaret ve azcık da sabırla denemeye başlayacağınız yeni yol ve yöntemler sizlere hiç ummadığınız kazanç kapılarını açabilir.

Mesela Ne Tür Deneyler?

Bu daha çok size bağlı. Geçmişte yaptığınız bazı denemeler olmuşsa ve o yöntemlerle ilgili aklınızda olumlu ya da olumsuz bir fikir oluşmuşsa bu bilgileri cepte tutun. Aynı atılımları, uygun gördüğünüz zamanlarda yeniden yaparak kazancınızı katlayabilirsiniz.

Hiç denememiş olduklarınıza yer açabilirsiniz. Çevrenizden ilham almak iyi bir başlangıç olabilir. Bir ahbabınız vardır, bir atılım yapmıştır ve bu yolla kazancını az çok arttırmış olabilir. Siz de onu modelleyebilirsiniz ve o yöndeki ilk deneyinizi yapabilirsiniz.

Başarı hikayesi dillere destan olmuş iş adamlarını örnek alabilirsiniz. Sıfırdan dolar milyarderi olmuş kişilerin başarı hikayelerinde ilham alabileceğiniz pek çok seçenek olduğunu siz de göreceksiniz.

‘İstediğin şey nasibin olmasaydı, o aklına bile gelmezdi’ sözünden hareketle şunu söyleyebiliriz ki; Zihninizde silik bir düşünce olarak duran ama yaşanmış örnekleri referans alarak bir mantığa oturtamadığınız şeyler her ne ise onları denemekten korkmayın. Beyniniz bir fikri yüzeye çıkarmışsa (silik ya da net..!) onun mutlaka olur bir tarafı vardır. Birinin daha önce bunu denememiş/yapmamış olması sizi engellemesin.

Standard